• Odsłonięcie pomnika w Poznaniu
  Odsłonięcie pomnika w Poznaniu
 • Klemens w oczach dzieci
  Klemens w oczach dzieci
 • Rajd rowerowy
  Rajd rowerowy
 • Rajd rowerowy
  Rajd rowerowy
 • Bieg żniński
  Bieg żniński
 • Dopingujemy biegaczy
  Dopingujemy biegaczy
 • Czytamy Klemensa
  Czytamy Klemensa
 • Złaz harcerski
  Złaz harcerski
 • Złaz harcerski
  Złaz harcerski
 • Nasza drużyna
  Nasza drużyna
 • Konkurs wiedzy
  Konkurs wiedzy
 • Konkurs wiedzy
  Konkurs wiedzy
 • Klemens w sercu Pałuk
  Klemens w sercu Pałuk

500-letnie urodziny Klemensa Janickiego

 

 

Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w uroczystym odsłonięciu pomnika Patrona szkoły. Pomnik odsłonięty został w Poznaniu. 

 

 

 

     

Inauguracja obchodów 500-lecia urodzin

Klemensa Janickiego

w Poznaniu

   

 

6 kwietnia 2016r. przedstawiciele szkoły w Januszkowie wzięli udział w inauguracji obchodów 500-lecia urodzin patrona Klemensa Janickiego. Uroczystość odbyła się w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w pięknym Salonie Mickiewicza pod Kopułą w budynku Collegium Maius UAM. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie januszkowskiej podstawówki pojechali tam na zaproszenie

zaprzyjaźnionego ze szkołą

prof. Ignacego Lewandowskiego.

  

Uroczystość poprowadziła Dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej UAM prof. Elżbieta Wesołowska. Podczas spotkania profesor Ignacy Lewandowski przedstawił zebranym sylwetkę i dokonania Klemensa Janickiego. Przypomniał, że był to pierwszy poeta polski wywodzący się z rodziny chłopskiej, który posługiwał się w mistrzowski sposób łaciną. Za swoją twórczość otrzymał wieniec laurowy, który można uznać za odpowiednik dzisiejszej Nagrody Nobla.

Następnie swoje pięć minut mieli nasi uczniowie, którzy zaprezentowali zebranym na sali gościom fragmenty elegii „O sobie samym do potomności” i wybrane epigramaty Janicjusza oraz zaśpiewali piosenkę, która ma szansę stać się hymnem szkoły.

Fragment elegii recytowali: Bartek Świtalski z kl. IV i Jakub Maciejewski z kl. V, epigramaty przedstawiły: Zuzanna Gwit, Martyna Walczak i Marysia Ziemba z kl. IV. Występ uczniów wszystkim się bardzo spodobał. Kolejnym punktem spotkania było odsłonięcie w korytarzu budynku pamiątkowej tablicy poświęconej Klemensowi Janickiemu. Autorem płaskorzeźby jest pan Jacek Wilczak. Po uroczystości delegację z Januszkowa zaproszono na obiad do pobliskiej restauracji.

   

 

 

Jak wyobrażam sobie mojego patrona - prace uczniów

 

 

 

Rajd rowerowy z Klemensem


    W związku z trwającym jubileuszowym rokiem Klemensa Janickiego społeczność Szkoły Podstawowej w Januszkowie zorganizowała rajd rowerowy. 23 kwietnia 2016r. uczniowie, rodzice i nauczyciele wyruszyli w trasę rowerową ścieżkami naszego Patrona. Podróż odbyła się w sprzyjającej aurze i wspaniałych humorach. Zmęczonych, ale uśmiechniętych rowerzystów witali zebrani przy pomniku Klemensa Janickiego mieszkańcy Januszkowa. Rada Rodziców z przewodniczącą p. Katarzyną Grycza-Pawłowską nakarmiła zdrożonych uczestników rajdu i przybyłych gości gorącą i pożywną grochówką.

 

 

 

XXIII Biegi Żnińskie ku uczczeniu pamięci

 

500-lecia  urodzin Klemensa Janickiego

 

 

10.04.2016r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w biegach szkolnych towarzyszących  XXIII Biegom Żnińskim. Impreza odbyła się w parku miejskim w Żninie.

Uczniowie, w zależności od wieku, biegli na dystansie 150m, 300m i 500m. Naszą szkołę reprezentowali: Jowita Chęś, Miłosz Jankowski, Miłosz Maciejewski, Mikołaj Kruczyński, Hubert Zdrojewski, Adam Wesołek, Zuzia Czerwińska, Julianna Górska, Mateusz Rybczyński, Justyna Małacha, Kinga Klim, Wojtek Sobczak.

Tego samego dnia odbył się bieg główny na dystansie 10 km. Wzięło w nim udział ok. 400 osób. Organizatorem imprezy był Żniński Klub Biegacza 1992, którego prezesem jest Stanisław Goclik, a  współorganizatorem - Żnińskie Towarzystwo Kultury (prezes- Stefan Czarnecki). Zanim zawodnicy wystartowali, głos zabrał profesor Ignacy Lewandowski, który opowiedział zebranym o patronie imprezy Klemensie Janickim.

 

Uczestnicy podczas biegu odwiedzili rodzinną wioskę Klemensa Janickiego- Januszkowo. Tu przywitali ich gorącymi oklaskami, głośnym dopingiem i szklanką wody mieszkańcy, nauczyciele,  pracownicy i uczniowie  naszej szkoły. 
           Wszyscy, którzy ukończyli bieg, otrzymali pamiątkowe medale z wizerunkiem Klemensa Janickiego.
 

 

 

Wysoko leży wieś nad żnińskim bagnem, 
Od niejakiego Januszka nazwana;
Tamtędy ponoć jeździli od Gniezna 
Nasi królowie do swych pruskich włości...

 

 

1 maja 2016r. w samo południe na rynku w Żninie rozpoczął się flasz mob „Czytamy Janickiego” poświęcony 500 rocznicy urodzin Klemensa Janickiego.

Elegia VII „o sobie samym do potomności” tekst odczytała zgromadzona publiczność na czele z uczniami i nauczycielami naszej szkoły.

 

 

Czuj czuj czuwaj dla Patrona

14-15 maja 2016r. gościliśmy w szkole harcerzy. Wspólnie z nimi bawiliśmy się, śpiewaliśmy, graliśmy. Złaz harcerski przebiegał pod hasłem: „Za żnińskim bagnem… czyli tropami Janicjusza” 

 

 

Turniej piłkarski z okazji 500-tnych urodzin Klemensa Janickiego

21 września 2016r. na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej w Januszkowie odbył się Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej  chłopców.  Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów 500-lecia urodzin Klemensa Janickiego, który jest patronem januszkowskiej podstawówki. Mecenat honorowy nad turniejem objął burmistrz Żnina Robert Luchowski.

Otwarcia spotkania dokonał burmistrz Robert Luchowski, który życzył uczestnikom dobrej zabawy. Do życzeń dołączyła się dyrektor szkoły gospodarzy p. Beata Rumel.

Do rywalizacji przystąpiły 4 drużyny z następujących placówek: ZSP nr 1 w Żninie (opiekun p. Leszek Kucharski),  Szkoła Podstawowa nr 2 w Żninie - dwie drużyny (opiekun p. Stanisław Goclik), Szkoła Podstawowa w Januszkowie (opiekun p. Jacek Hałas). Cały turniej przebiegał w atmosferze zdrowej rywalizacji przy wsparciu zgromadzonych na boisku kibiców, którzy dopingowali wybrane drużyny. Zgromadzonym uczestnikom, tak zawodnikom jak i kibicom, przez cały czas sprzyjała wspaniała pogoda. Wszystkie zespoły otrzymały puchary ufundowane przez sponsorów, dyplomy oraz pamiątkowe kubki. Puchary ufundowali: burmistrz Żnina Robert Luchowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie Grzegorz Koziełek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kurek oraz przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Sławomir Kujawa. Każdy uczestnik dostał również słodki upominek, który ofiarowała Rada Rodziców z SP Januszkowo. Sędziował p. Rafał Liana nauczyciel PG nr 1 w Żninie.

 

 

 

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o

Życiu i Twórczości Klemensa Janickiego

 

28 października w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Klemensa Janickiego.  Zorganizowano go w związku z przypadającą w tym roku 500.rocznicą urodzin tego nieco już zapomnianego poety. Pierwszy etap konkursu odbył się w macierzystych placówkach uczniów. Do zmagań finałowych przystąpiło po dwóch przedstawicieli z następujących szkół: ZSP nr 1 w Żninie, SP nr 2 w Żninie, SP w Słębowie i SP w Januszkowie. Test konkursowy składał się z 20 szczegółowych pytań zamkniętych.

 

 

 

Wyniki konkursu:

1 miejsce- Justyna Małacha ze SP w Januszkowie

2 miejsce- Aleksandra Rewezińska  z SP nr 2 w Żninie

3 miejsce – Dorota Grycza SP w Januszkowie

 

 

 

 

500. rocznica urodzin Klemensa Janickiego

 

 

17 listopada obchodziliśmy 500. rocznicę urodzin Klemensa Janickiego.

 Był to jednocześnie dzień, w którym podsumowaliśmy obchody roku poświęconego naszemu Patronowi.

 


Część oficjalna rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru przez poczet sztandarowy i odśpiewaniem hymnu państwowego. Prowadzące czyli Martyna Walczak i Adrianna Jędrzejewska przywitały licznie zebranych gości i zaprosiły do wspólnego świętowania. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły p. Beata Rumel, która serdecznie powitała przybyłych na tę uroczystość gości m.in. : przew. Rady Powiatu p. Józefę Błajet, radną Rady Powiatu p. Zofię Kozłowską, burmistrza Żnina p. Roberta Luchowskiego,  z-ca burmistrza p. Halinę Rosiak, prof. UAM Ignacego Lewandowskiego z żoną i synem, innych pracowników naukowych UAM w Poznaniu, prezesa Towarzystwa Kulturalnego p. Stefana Czarneckiego, przedstawicieli Rady Rodziców, przedstawiciela Rady Rodziców oraz nauczycieli, pracowników obsługi i uczniów. Pani dyrektor podsumowała rok, podczas którego szkoła zorganizowała liczne konkursy i turnieje sportowe, by uczcić tę szczególną rocznicę urodzin Klemensa Janickiego.

W dalszej części święta Patrona miała miejsce część artystyczna w wykonaniu grupy młodzieży szkolnej. Uczniowie w krótkim przedstawieniu pokazali trudną drogę edukacji, przez jaką musiał przejść syn chłopa, by stać się uznanym i uwieńczonym poetą. Program słowno – muzyczny prezentował sylwetkę Klemensa Janickiego od czasów nauki w szkole elementarnej, następnie w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, studia w Padwie aż po chorobę i nagłą śmierć. Goście mogli obejrzeć też dwie prezentacje ukazujące kalendarium wydarzeń w roku Klemensa Janickiego oraz przypominające uroczystość nadania imienia szkole.

 

W kolejnej części uroczystości cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi, p. dyrektor i nauczycielami przeszła przed budynek szkoły, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Klemensowi Janickiemu. Dalej przeszliśmy pod popiersie Janicjusza, aby złożyć wieńce i zapalić znicze. Po powrocie do szkoły goście zostali poczęstowani pysznym tortem oraz swojskimi przysmakami z wiejskiego stołu, które przygotowały panie z Rady Rodziców. W trakcie degustacji można było obejrzeć wystawę zdjęć z najważniejszych uroczystości, konkursów i turniejów poświęconych Klemensowi oraz wpisać się do kroniki szkoły. Goście otrzymali również gazetki okolicznościowe „Klemensiak”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim, którzy podali nam pomocną dłoń w zorganizowaniu tak wspaniałej uroczystości.

Za bezinteresowną pomoc, życzliwość i ofiarność okazaną Naszej Szkole z serca dziękujemy.